Od 15 maja tego roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego regulujące zasady przewożenia dzieci w samochodach. Zmienione zostały regulacje dotyczące wzrostu dzieci, zasad przewożenia dzieci w samochodach, obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Warto zapoznać się z tymi przepisami. Nowelizacja „Prawa o ruchu drogowym” wprowadziła następujące zmiany przepisów drogowych:
- W pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa nie można przewozić dzieci poniżej trzeciego roku życia.
- Dzieci o wzroście mniej niż 150 cm nie mogą jeździć bez fotelika dostosowanego do wagi dziecka na przednim siedzeniu.
- Zniesiono granicę wieku 12 lat dla obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach (lub innych urządzeniach zapewniających bezpieczeństwo), a wprowadzono w zamian ogólny wymóg przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu w foteliku zapewniającym bezpieczną jazdę.
- Dopuszczono przewożenie na tylnym siedzeniu dziecka bez fotelika, ale zapiętego pasem bezpieczeństwa, pod warunkiem, że ma ono co najmniej 135 cm wzrostu.
- Wprowadzono możliwość przewożenia trzeciego dziecka w wieku minimum 3 lat w pasach bezpieczeństwa bez fotelika na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy ze względu na wielkość samochodu, zamontowane są już 2 foteliki dla dzieci, a nie ma miejsca na trzeci.
- Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w
wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
Nowe przepisy wydają się być bardziej sensowne szczególnie w przypadku likwidacji granicy wiekowej dla dziecka, gdyż często zdarzało się karanie kierowców, których "wyrośnięte" dzieci przewożone były bez fotelika. Podobnie było z dużymi rodzinami. Bezwzględny obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach uniemożliwiał im podróżowanie mniejszymi samochodami.
Tak czy inaczej należy pamiętać, że przewożenie dzieci w fotelikach jest podyktowane bezpieczeństwem dzieci i fakt ten jest bezsprzecznie stwierdzony badaniami i crash-testami producentów samochodów i fotelików.